W ostatnim czasie w krośniewickim Gimnazjum uczniowie startowali w różnych konkursach, m.in. w Przedmiotowym Konkursie z Języka Polskiego.
Konkurs ten składał się z 3. etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. By zostać laureatem, należało wszystkie te szczeble pokonać bez trudu i zdobyć wymaganą liczbę punktów.
I w tym miejscu jest mi bardzo miło zakomunikować, że tą osobą, której to się udało, jest uczennica klasy IIIb naszego Gimnazjum, Zuzanna Ogórek. Zuzka poradziła sobie z testem z zakresu wiedzy o języku podczas etapu szkolnego oraz z jakże trudną analizą i interpretacją utworu lirycznego podczas etapu rejonowego, zdobywając – ku radości swojej i opiekunki – na 137. uczestników, którzy dobrnęli do tego etapu, najwyższą ilość punktów i, jak łatwo się domyślić, przeszła do dwustopniowego, bo składającego się z części pisemnej i ustnej, etapu wojewódzkiego.
Również tu dała upust swojej wiedzy, umiejętnościom oraz zdolnościom i 10 marca 2017 roku – oficjalnie – znalazła się na liście 8. (spośród 2223. uczestników tego Konkursu!) Laureatów Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. A więc sukces ogromny!
A tytuł - jak każdy – zobowiązuje, tak i ten, w przededniu wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, wiąże się dla młodej Laureatki z korzyściami, bo zwalnia ją z pisania testu gimnazjalnego z zakresu języka polskiego, dając tym samym na zaświadczeniu stuprocentowy wynik, a ponadto ocenę „celującą” na świadectwie szkolnym z języka polskiego.
Z kolei 7 kwietnia 2017r. organizatorzy wszystkich konkursów przedmiotowych, czyli Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, zaprosili wszystkich laureatów i ich opiekunów do siedziby Wydziału Prawa i Administracji UŁ na specjalną galę, podczas której zostały wręczone nagrody i dyplomy.
Uroczystość była wyjątkowa, chwila podniosła, bo przecież nieczęsto otrzymuje się gratulacje z rąk samego Kuratora Oświaty, pana dr. Grzegorza Wierzchowskiego (na zdjęciu z panią Wicekurator, Elżbietą Ratyńską).
Zuzannie bardzo serdecznie gratuluję w imieniu swoim i – jak myślę – innych osób. Jednocześnie cieszę się, że wśród młodych są jeszcze tacy, którzy czytają polską literaturę, szanują bogactwo ojczystego języka i są świadomi jego piękna. Jest to umiejętność niezwykle rzadka i tym bardziej godna podkreślenia szczególnie dziś, w dobie przynależności do Unii Europejskiej, gdzie ta odrębność kulturowa powinna być wyjątkowo akcentowana. Zatem młodzi …przez trudy do sukcesu. (Uczennicę do konkursu miała przyjemność przygotowywać p. Aleksandra Marciniak)