główna zawartość strony

Kolejne dyktando już za nami…

„Tete – a - tete”, ”żętyca”, „horda”, „szaroniebieskosrebrzyste”, „ wte i wewte”, „holajniki”…. To kilka z ortogramów, które przyprawiały o pąsy młodzież biorącą udział w XVII już edycji dyktanda powiatowego, które odbyło się 11 grudnia w Zespole Szkół Nr1 w Krośniewicach.

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli Starosta Kutnowski oraz Burmistrz Krośniewic.

Do tej ortograficznej rywalizacji stanęli pasjonaci języka ojczystego, po prostu najlepsi z najlepszych, reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie, III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr1 im. Stanisława Staszica w Kutnie, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Kutnie, Zespół Szkół Nr2 im. Dr. A. Troczewskiego w Kutnie, Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr1 w Krośniewicach, Gimnazjum w Zespole Szkół Nr1 w Krośniewicach oraz Szkołę Podstawową Nr1  w Krośniewicach.

Konkurs został przygotowany przez nauczycielki języka polskiego – pp. Sylwię Ławniczak i Aleksandrę Marciniak.

 Tekst tegorocznego dyktanda został opracowany przez p. Aleksandrę Marciniak. Oto on: 

Niby - historia hożego i chimerycznego Hieronima

Ryżowłosy polityk, notabene znudzony wyborami, pół siedząc, pół leżąc, rad nierad udzielał wywiadu.

 Popijając cappuccino, na łapu - capu rozdawał autografy, które wyglądały niczym jakieś bohomazy. Wpośród feerii hiperwystrzałów dobiegających z okolic, spoglądał spode łba na tę otaczającą go zewsząd hałastrę, wręcz hordę rozhisteryzowanych wyborców.

Niepohamowany w złości żachnął się: „ Już wam raz - dwa zrobię taką jesień średniowiecza, że dantejskie piekło wyda wam się prawdziwą arkadią!”.

            Chyżo skacząc obunóż, krzyknął znienacka, że wróci niezadługo i już go nie było. Ni stąd, ni zowąd wsiadł do dwuipółletniego peugeota i rozpoczął swoją ekstrapodróż.

Przemierzył Polskę wzdłuż, wszerz i wpław. Odwiedził jezioro Gopło, Nizinę Śląską, pooddychał powietrzem znad Bałtyku ( skądinąd chyba najczystszym), napawał się widokiem Doliny Pięciu Stawów, zajrzał nawet do juhasów i holajników z Podhala, by napić się żętycy. Spotkał się również tete – a – tete z harcmistrzynią drużyny dolnośląskich skautów, którzy podróżując po obrzeżach Żywiecczyzny, zmierzali na nocleg do późnośredniowiecznego zamku.

Zachwycał się melanżem zółtobrunatnozielonych barw jesieni, z krwistoczerwonymi zachodami słońca, szaroniebieskosrebrzystymi deszczowymi dniami  oraz  niebiesko – białym niebem podczas pogodnych jesiennych poranków.

W końcu będąc nieopodał kościoła Na Skałce(albo: „Na Skałce”), skorzystał z gościny krakowian. Znużony próbował rzucić się w objęcia Morfeusza, jednak z zewnątrz zaczęło wdzierać się do jego uszu zgrzytliwe rzężenie niczym hiphopowe (albo: hip – hopowe) ohydztwo. Wpółprzytomny rozchylił zasłony z  lycry i żorżety w kolorze ecru, rozglądając się  wte i wewte.

Zauważył, że do szyb zdążyło przylec coś a la stężały kożuch na zwarzonym mleku.

            Jego wzrok wyłowił energicznych pilarzy, przerzynających wpół pień srebrzystobiałej brzozy, nomen omen, płaczącej. Wówczas rzewność wdarła się w jego serce.

Odziany już teraz tylko w krepdeszynowe dessous (albo: desu), nieutulony w żalu westchnął i półprzytomnie zdążył zjeść jeszcze – przygotowane wcześniej na podstawie przepisu z tużprzedwojennego poradnika kulinarnego - słonogorzkie muffinki  z kocimiętką  oraz popić to herbatą z żeń – szeniem (ponoć cud – korzeniem).

„ Horrendalny miszmasz!” – mruknął do siebie i usnął.

Pracy bezbłędnej nie było, ponieważ tekst – jak dało się słyszeć w kuluarach – był trudny i pod względem nietypowych ortogramów, i pod względem interpunkcji.

Prace uczestników oceniało jury w składzie: Maria Runińska, Edyta Krygier, Małgorzata Głębocka, Grażyna Modlińska, Sylwia Ławniczak i Aleksandra Marciniak. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone przez dyrektora Zespołu Szkół Nr1 w Krośniewicach – p. Waldemara Pietrzaka.

A oto najlepsi:

I miejsce i tytuł „Mistrza Ortografii Powiatu Kutnowskiego” zdobyła Zuzanna Ogórek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie(76p.), II miejsce zajęła Sandra Łukaszewicz z Zespołu Szkół Nr2 im. Dr. A. Troczewskiego w Kutnie (74p.), a miejsce III przypadło Katarzynie Stępniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie(73p.). Przyznano również wyróżnienia: 1. otrzymał   Karol Kozanecki (71p.) z II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie,  drugie wyróżnienie otrzymała z kolei Oliwia Kotarska(67p.) z III LO w ZSNr1 im. S. Staszica w Kutnie, a trzecie -  Paweł Cegiełka(65p.)  z IILO im. Jana Kasprowicza w Kutnie.

Nagrodę specjalną – ufundowaną przez Burmistrza Krośniewic – otrzymała Zuzanna Ogórek z ILO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie. Z kolei nagrodę dla najlepszego uczestnika z terenu działania Banku Spółdzielczego w Krośniewicach przyznano Oliwii Kotarskiej, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w ZSNr1 im. S. Staszica w Kutnie.

Ta XVII edycja prawdopodobnie nie odbyłaby się, gdyby nie sponsorzy, tj. p. Daniel Kowalik - Starosta Kutnowski, p. Katarzyna Erdman - Burmistrz Krośniewic, p. Stanisław Łopatowski – Prezes Banku Spółdzielczego w Krośniewicach, p. Michał Kaczmarek -  Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KAHMA, p. Marek Wietrzyk – Prezes Spółki Expom w Krośniewicach, Rada Rodziców ZS Nr1 w Krośniewicach, p. Dariusz Stangreciak – Przychodnia Elmed w Krośniewicach,p. Marcin Zduńczyk – przychodnia Medical w Krośniewicach, p. K. Janiak – Prezes Zakładu Usług Komunalnych w Krośniewicach, pp. Jerzy i Robert Hefczyńscy, państwo Elżbieta i Paweł Woźniak – Sklep Rolno – Spożywczy w Krośniewicach oraz państwo Elżbieta i Paweł Lewandowscy – HURT – PAP Eksport – Import w Kutnie.

Wszystkim ww. bardzo dziękujemy za finansowe wsparcie.

Słowa podziękowania należą się również polonistom, którzy przygotowali młodzież do tego konkursu. Natomiast samym uczestnikom gratulujemy wiedzy, umiejętności, talentu i … wyjątkowej odwagi – jakże potrzebnej w starciu z zawiłościami polskiej ortografii.

            I już teraz zapraszamy do Krośniewic na XVIII edycję dyktanda powiatowego.