główna zawartość strony

I Memoriał gen. Mieczysława Rysia-Trojanowskiego

W sobotę, 6 listopada 2021 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej we współpracy z Burmistrzem Krośniewic, Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach i kutnowskim oddziałem Ligi Obrony Kraju zorganizowało I Memoriał gen. Mieczysława Rysia-Trojanowskiego . Przybrał on formę turnieju strzeleckiego. Zawody odbyły się w krośniewickiej hali sportowej. Pomysłodawczynią i organizatorem wydarzenia była Julita Szczepankiewicz członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież do lat 18 i dorośli. W rywalizacji wzięło udział 31 uczestników.

Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem imprezy czuwał sędzią zawodów Janusz Kaczmarek – prezes zarządu powiatowego Ligii Obrony Kraju. Celem zawodów była m.in. popularyzacja wiedzy o gen. M. Rysiu-Trojanowskim, krzewienie i upowszechnianie strzelectwa sportowego oraz integracja lokalnej społeczności z terenu gminy Krośniewice. Zawodnicy strzelali z karabinków pneumatycznych z naciągiem bocznym. O zajętym miejscu decydowała ilość zdobytych punktów w poszczególnych konkurencjach.

Powodem zorganizowania memoriału była 140. rocznica urodzin generała M. Rysia- Trojanowskiego. O ile wszyscy doskonale znają dokonania gen. W. Andersa i jego związki z Krośniewicami, postać gen. Rysia-Trojanowskiego nadal wymaga przypomnienia. Popularyzacja wiedzy o generale w połączeniu ze sportową rywalizacją umocni świadomość, że z Krośniewic wywodzi się dwóch wybitnych wojskowych. Najtrafniejszą formą upamiętnienia generała wydają się być zawody strzeleckie, gdyż Ryś-Trojanowski był świetnym strzelcem. Nasz krajan był posiadaczem odznaki oficerskiej Związków Strzeleckich tzw. „Parasola” nadawanej przez Józefa Piłsudskiego. Ryś-Trojanowski znalazł się w elitarnej grupie 66 strzelców, którzy jako pierwsi zdali egzamin oficerski.

Wśród uczestników turnieju byli też uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach – Mateusz Tomes, Kacper Jędrzejczak, Mikołaj Prajs, Jakub Zagajewski , Igor Bojanowski, Witold Amiłowski i Oliwia Szałańska. W kategorii – młodzież do lat 18- udało się zdobyć nagradzane miejsca:

I miejsce Igor Bojanowski 63 pkt.

III miejsce Jakub Zagajewski 46 pkt.

Zwycięzcy otrzymali okazałe puchary, akcesoria komputerowe i audio: słuchawki bluetooth, słuchawki sportowe, pendrive'y , głośniki bluetooth, upominki od Urzędu Miejskiego, publikacje TPZK - Kutnowskie Zeszyty Regionalne i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!!!